Często zadawane pytania

Jak umówić się na wizytę?
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z e-rejestracji i umówienie się online. Możesz także zadzwonić (jednak możemy pracować z pacjentem w tej chwili i nie odbierzemy, ale oddzwonimy później). Bezpiecznie będzie wysłać wiadomość sms, whatsapp, messenger lub e-mail z datą i godziną, na którą chcesz się umówić. Odpiszemy i ustalimy wspólnie dogodny dla Ciebie termin.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę?
Przynieś ze sobą dokumentacje medyczną (jeżeli takową posiadasz), wypisy ze szpitala, zdjęcia, opisy itd… Bądź gotowy na to by się rozebrać. Jeżeli problem dotyczy pleców, brzucha czy stawu (biodro, kolano) z pewnością zostaniesz poproszony o odsłonięcie tej okolicy. W pozostałych przypadkach dobrze jakbyś miał ze sobą spodenki (spodnie krępują ruchy i badanie np. biodra czy kolana może być kłopotliwe). Jeśli Ci to nie przeszkadza możesz równie dobrze być w bieliźnie.

Czy musze mieć skierowanie od lekarza?
Nie, na wizytę możesz umówić się bez skierowania. Zostanie przeprowadzony wywiad oraz zostaniesz zbadany manualnie. Jeśli fizjoterapeuta stwierdzi, że wymagana jest konsultacja lekarska, na pewno poinformuje Cię o tym fakcie.

Czy wykonujecie zabiegi na NFZ?
Nie, jesteśmy prywatnym gabinetem i wszystkie usługi świadczymy komercyjnie.

Jak przebiega wizyta?
Wizyta rozpoczyna się najczęściej o wyznaczonym czasie dlatego proszę o punktualność – osobiście kultywuję zasadę “spóźnić zawsze się zdążysz”. Wizyta może zacząć się z małym opóźnieniem, dlatego proszę o wyrozumiałość. Każdy pacjent jest inny i może to właśnie Tobie będę musiał poświęcić nieco więcej czasu.
Przebieg wizyty:

  • wywiad
  • badanie funkcjonalne i manualne
  • terapia (zabiegi dobrane do jednostki chorobowej)
  • zalecenia
    Czas trwania zabiegów różni się w zależności od rodzaju zabiegu:
    30 min – usg / konsultacja / masaż
  • 45 min – terapia manualna / usg 2 okolic ciała
  • 60 min – trening personalny / usg+badanie+terapia / masaż

Czy przejmujecie osoby starsze?
Tak, jeśli możemy rozwiązać problem wiek nie ma znaczenia.

Czy przed wizytą muszę zrobić prześwietlenie?
Nie ma konieczności wykonywania badań obrazowych bezwzględnie przed pierwszą wizytą. Natomiast jeśli dolegliwości spowodowane były urazem dobrze jest dla pewności sprawdzić czy nie zostały uszkodzone np: kości. Jeżeli fizjoterapeuta uzna, że konieczne jest wykonanie rentgena, rezonansu lub innego badania na pewno Cię o tym poinformuje. Jeśli dysponujesz już świeżym zdjęciem lub masz wynik poprzedniego badania, nie zaszkodzi jeśli przyniesiesz je na wizytę.

Czy jak mam ostry ból, to umówić się na wizytę, czy czekać aż będzie mniej bolec?
Jeśli masz jakikolwiek problem możesz bez obaw umawiać się w stanie ostrym. Jeśli fizjoterapeuta uzna, że aktualny stan nie pozwala na przeprowadzenie terapii poinformuje Cię o tym fakcie. Dobrze będzie jeśli najpierw zadzwonisz i krótko opiszesz swój problem. Jeśli problem dotyczy np. świeżego złamania z pewnością zostaniesz poproszony o konsultacje medyczną przed pierwszą wizytą.

Czy jedna wizyta wystarczy czy może potrzebuję serię zabiegów?
To zależy, od tego jak poważny jest Twój stan. Często wiele problemów można rozwiązać stosunkowo szybko. Dokładamy wszelkich starań aby maksymalnie skrócić czas leczenia. Czasami jednak potrzeba więcej spotkań (szczególnie jeśli problem trwa dłuższy czas). Jeśli problem wymaga dłuższej rehabilitacji np. rekonstrukcja ACL musisz liczyć się z tym, że pewnych procesów nie da się przyspieszyć. Tkanki regenerują się w swoim tempie.

Jak będę się czuć po zabiegu?
Wszystko zależy od tego z jakim problemem musimy się zmierzyć, jakiej okolicy dotyczy problem oraz jakich technik będziemy używać. Generalnie po wizycie poprawa następuje po czasie (24-48h) oczywiście często częściowa poprawa jest natychmiastowa. Związane jest to z procesami biochemicznymi zachodzącymi w ciele, adaptacją układu nerwowego do nowej sytuacji jak również procesami regeneracji, które toczą się swoim rytmem.

Czy mój problem da się rozwiązać fizjoterapią?
Fizjoterapia ma ogromne możliwości ale też ograniczone. Jeśli nie masz pewności czy możemy Ci pomóc są dwie możliwości. Pierwsza to zapoznanie się z nasza ofertą. Jeśli wyszczególniamy tam Twoje problemy to nie ma się nad czym zastanawiać. Jeżeli nadal nie masz pewności skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub przez jeden z komunikatorów whatsapp, messenger. Postaramy się udzielić możliwie jak najpełniejszej odpowiedzi. Dane kontaktowe znajdziesz klikając tutaj.

Ile trwa wizyta?
Czas wizyty zależy od tego jakie zabiegi w danym przypadku trzeba wykonać. Standardowo przewidujemy 45 min. na wizytę terapeutyczną oraz 60 min. na trening. Konsultacje i badanie USG są krótsze (ok 30 min.)

Czy zabiegi są bolesne?
Najczęściej nie. W większości przypadków to co czuje pacjent to ucisk lub rozciąganie. Oczywiście zdarzają się sytuacje gdzie przekraczamy barierę bólu ale w każdym takim przypadku informujemy pacjenta, co robimy, dlaczego oraz, że będzie boleć (szczególnie w przypadku suchego igłowania).

Jak długo trwa całe leczenie?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju dolegliwości. Pewnych procesów zachodzących w ciele nie da się przyspieszyć. Jeśli problem dotyczy bólu bez uszkodzenia struktur często poprawa jest już po jednej lub dwóch wizytach. Jeśli problem dotyczy uszkodzeń tkanek (np, skręcona kostka, naderwany mięsień) proces leczenia wymaga czasu na regenerację tkanek. Pamiętaj również, że czym dłużej zwlekasz z wizytą i problem utrzymuje się długi okres czasu, dochodzi do adaptacji ciała do dysfunkcji i proces leczenia będzie wydłużony w czasie, a efekt terapii również pojawi się dopiero po pewnym okresie (adaptacja układu nerwowego). Niemniej jednak dokładamy wszelkich starań aby leczenie trwało jak najkrócej. Jednym z takich działań jest wyposażenie pacjenta w odpowiednią wiedzę oraz ćwiczenia, które powinien wykonywać samodzielnie dla zmaksymalizowania efektów.

Czy wykonujecie USG brzucha?
Nie, w chwili obecnej wykonujemy tylko USG narządu ruchu.

Czy igły bolą?
I tak i nie. Samo wkłucie igły jest bezbolesne, czuć tylko stuknięcie. W trakcie zabiegu i po nim odczuwalny jest ból w różnym natężeniu. Temat ten szczegółowo omówiony jest w tym artykule.
Tego samego dnia po zabiegu w miejscach zabiegu odczuwalne jest uczucie rozpierania lub “zakwasu” (jak po mocnym treningu). Stan ten najczęściej mija po nocy, a już na pewno po 24h od zbiegu.

Czy badanie uroginekologiczne zawsze jest wewnętrzne?
Nie, struktury można zbadać zewnętrznie. Natomiast żeby dokładnie określić funkcjonalność mięśni dna miednicy warto zrobić badanie wewnętrzne (per vaginum/rectum). Jeżeli pacjentka sobie nie życzy takiego badania, nie będzie ono wykonywane.

Czy badanie per veginum/rectum jest bolesne?
Badanie jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy po porodzie zgłosić się na wizytę do fizjoterapety uroginekologicznego?
Na ocenę ogólną – sprawdzenie stanu po ciąży można zgłosić się już kilka dni po porodzie. Na szczegółowe badanie, w którym sprawdza się funkcje mięśni dna miednicy zaleca się zgłosić ok. 6-8 tyg. Po porodzie, najlepiej po odbyciu pierwszej wizyty połogowej u lekarza ginekologa (mowa tutaj o porodzie naturalnym). Po cesarskim cięciu z blizną można już pracować po tygodniu od porodu.

Jestem w ciąży, czy mogę skorzystać z usług fizjoterapii uroginekologicznej?
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz prowadzący wystawi zgodę na tą formę terapii to jak najbardziej można podjąć współpracę z fizjoterapeutą.

Czy mogę przyjść chory lub przeziębiony?
Jeśli Twój organizm zmaga się z infekcja lub chorobą inna niż ta, którą leczymy najlepiej jeśli poinformujesz nas o swoim stanie zdrowia przed spotkaniem. Lepiej odczekać, aż organizm zwalczy infekcję.

Czy można pić alkohol przed spotkaniem?
Najlepiej nie spożywać napojów alkoholowych przed wizytą. Jeżeli spożywałeś alkohol dzień wcześniej, na pewno zdążyłeś już go strawić. Jeżeli fizjoterapeuta stwierdzi, że pacjent jest pod wpływem alkoholu lub będzie wyczuwalna jego woń wizyta nie będzie kontynuowana.


Czy można po wizycie prowadzić auto (długie trasy)?
Najczęściej tak. Choć czasami możesz czuć senność np. po suchym igłowaniu gdzie organizm aktywuje procesy regeneracyjne, które potrzebują sporo energii. Najlepiej będzie jeśli nie będziesz planować długich tras bezpośrednio po wizycie. Jeśli natomiast musisz prowadzić po spotkaniu, poinformuj fizjoterapeutę o tym fakcie, terapię dostosujemy tak aby nie obciążać organizmu za bardzo.

Czy na wizytę można przyjść po treningu?
Tak, pod warunkiem, że nie będzie to trening ekstremalnie obciążający organizm. Chyba, że celem wizyty jest relaksacja mięśni, wtedy nie ma to większego znaczenia


Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w powyższym tekście prosimy o przesłanie zapytania droga mailową, odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.

KLIKNIJ TU i przejdź do sekcji kontakt.