Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna polega na profilaktyce i leczeniu dysfunkcji w obrębie narządów miednicy mniejszej. Jest to szeroko pojęta terapia skupiająca się na przywróceniu równowagi w miednicy oraz okolicznych tkankach.

Wiele osób ma przeświadczenie, że nietrzymanie moczu to domena tylko starszych kobiet. Niestety badania pokazują, że problem może dotyczyć zarówno dziecka, młodej (nie tylko kobiet), a także starszej osoby. Najczęstszym czynnikiem nietrzymania moczu jest nadmiernie napięte lub zbyt osłabione dno miednicy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i terapia manualna pozwolą na zapanowanie nad podstawowymi czynnościami fizjologicznymi oraz sprawi satysfakcję z życia intymnego. Ćwiczenia mięśni dna miednicy są czymś więcej niż Kegel to opisał ;).

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje leczenie i profilaktykę z zakresu:

Fizjoterapia uroginekologiczna jest też bardzo ważnym aspektem w trakcie przygotowania do ciąży, a także w trakcie trwania samej ciąży oraz po niej. Przygotowanie dna miednicy do porodu naturalnego pozwoli zmniejszyć ryzyko pęknięcia czy episiotomii, a także rozejścia mięśnia prostego brzucha, oraz przyspieszy dojście organizmu do siebie w czasie połogu. Pozwoli też zmniejszyć dolegliwości bólowe stawów obwodowych czy kręgosłupa które często towarzyszą w ciąży.

Każda kobieta po ciąży powinna przebadać się u fizjoterapeuty uroginekologicznego, ponieważ jest to zgoła odmienne badanie niż u ginekologa czy urologa.