PNF- Proprioceptive Neuromuscular Facilitation

PNF w wolnym tłumaczeniu oznacza torowanie nerwowo mięśniowe.

Metoda ta powstała w celu usprawniania pacjentów cierpiących z powodu schorzeń neurologicznych jednak z powodzeniem stosowana jest również w leczeniu pacjentów z różnymi dolegliwościami aparatu ruchu (mięśnie, kości, ścięgna itd…)
Głównym założeniem metody jest teza: “…każdy człowiek, nawet chory, ma nieograniczony potencjał…” – Dr H. Kabat. W praktyce oznacza to, że terapeuta wykorzystuje najsilniejsze strony pacjenta prowadząc terapię w taki sposób, aby pacjent poprzez swoje atuty stymulował ciało do pokonywania ograniczeń i reedukacji utraconych/upośledzonych funkcji.

PNF opiera się na pracy w diagonalnych czyli liniach skośnych odpowiadających fizjologicznym kierunkom ruchu ciała, które korelują z przebiegiem szlaków mięsniowo-powięziowych zwanych łańcuchami mięśniowymi. Ruchy są trzy-płaszczyznowe, a praca nad odbudowa prawidłowego wzorca ruchowego wymaga nieustannej współpracy pacjenta z terapeutą.. Fizjoterapeuta poprzez wielopoziomową stymulację stwarza warunki, dzięki którym pacjent zaczyna lepiej “czuć” własne ciało, co skutkuje stopniową poprawą kontroli nad jego działaniem.

Główna zaletą PNF jest praca bezbólowa w ścisłej kooperacji fizjoterapeuty z pacjentem. Wzmocnienie pozytywne, które jest jednym z głównych czynników motywujących w tej metodzie, stwarza idealna atmosferę do tego by pacjent nawet z dużym deficytem chętnie uczestniczył w terapii.

Cele terapii są również dobierane indywidualnie i zgodnie z oczekiwaniami pacjenta, bazując na funkcjonalnym aspekcie życia codziennego oraz usprawniania ruchu lub funkcji globalnie, a nie tylko lokalnie. Przykładowo, pacjentka ma problem z czesaniem się z powodu bólu i ograniczeniu ruchu w barku (np po upadku). W koncepcji PNF nie będziemy skupiać się lokalnie na poprawie zgięcia i rotacji w stawie barkowym lecz pracę oprzemy na ustabilizowaniu tułowia dla zbudowania dobrej podstawy dla ruchu kończyny górnej, reedukacji pracy łopatki oraz odbudowie m.in. wzorca zgięcia, przywiedzenia i rotacji wewnętrznej całego ramienia ze zgiętym łokciem, co w efekcie pozwoli na wykonanie czynności czesania 🙂

W swojej praktyce, bardzo często łączę zasady i wzorce pracy PNF z technikami manualnymi oraz diagnostyka funkcjonalna wg Cyriax’a co czyni terapię bardzo skuteczną.

Zapraszam do gabinetu.