Cyriax – Medycyna Ortopedyczna

Co to takiego?

Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a, czyli tzw. metoda Cyriax’a jest systemem diagnostyczno-terapeutycznym nakierowanym na pacjenta z dolegliwościami układu ruchu. Precyzyjna diagnostyka i propozycje leczenia stanowią klinicznie potwierdzone sposoby leczenia. Sama w sobie nie wyróżnia się spośród innych metod, które również posiadają swoje hipotezy, własne systemy diagnostyczne oraz sposoby leczenia. Ale jest unikalna w swojej prostocie. Badając minimum, osiągamy maksimum informacji, wykonując niewiele, otrzymujemy doskonałe efekty.

Na czym polega?

Najważniejsze w tej metodzie jest badanie pacjenta. Jego zakresów ruchów stawowych, elastyczności struktur wchodzących w skład stawu, siły mięśniowej jak również odczucia bólu. Większość patologii narządu ruchu manifestuje się w określony sposób. W połączeniu z wiedza o anatomii człowieka oraz palpacja diagnostyka wg Cyriaxa pozwala trafnie określić problem i dobrać odpowiednie leczenie.

Co się dzieje o postawieniu diagnozy?

Metoda Cyriax’a bazuje na manipulacjach stawowych (potocznie zwanych nastawianiem) oraz głębokim masażu poprzecznym. Wspomniane zabiegi, właściwie dobrane (w oparciu o diagnozę) i wykonane we właściwy sposób są bardzo skuteczne w szczególności w bólach odkręgosłupowych jak również mięśniowo-szkieletowch.

Zapraszam do gabinetu.