Akupunktura medyczna – chińska tradycja w europejskich standardach

Czym jest akupunktura?

“Akupunktura  to metoda polegająca na stymulowaniu akupunktów (miejsc na skórze lub tkance podskórnej) lub pewnych części ciała przy pomocy metalowych igieł, które wg mitologi dalekowschodniej, mają udrożniać meridiany (kanały energetyczne) oraz pobudzać krążenie krwi i wzmacniać energię.” – Wikipedia

Ok, ale co to jest akupunktura medyczna?

To nic innego jak aplikacje akupunkturowe potwierdzone naukowo i wykorzystywane w medycynie w konwencjonalnej. W przeciwieństwie do akupunktury tradycyjnej, medyczna, opiera się na zachodnioeuropejskiej wiedzy medycznej oraz na badaniach prowadzonych w porównaniu do grup kontrolnych. Aplikacje stosowane w akupunkturze medycznej maja udowodnione działanie terapeutyczne.

Kiedy stosuję akupunkturę?

W przypadku kiedy chce zredukować ból lub gdy stan pacjenta nie pozwala na zastosowanie technik suchego igłowania lub terapii manualnej.

Czy to boli?

Wkłucie jest praktycznie bezbolesne. Igły stosowane do akupunktury są bardzo cienkie.

Podczas zabiegu głębokość wkłucia jest różna i zależy od okolicy ciała oraz intensywności bodźca jakiego należny użyć. Średnio igła wkłuwana jest na głębokość 0,5 – 1 cun’a (cun – szerokość kciuka pacjenta).

Czy sam mogę zrobić sobie akupunkturę?

Meridany oraz punkty akupunkturowe (ich położenie na ciele i funkcje) są znane od tysięcy lat. Szkopuł w tym że łączy się je w terapeutyczne zestawy, a technika wkłucia (kąt, kierunek i głębokość) wymaga wprawy i znajomości anatomii. Więc jeśli samemu chcesz stosować tradycyjne chińskie metody leczenia, rekomenduję  akupresurę czyli uciskanie punktów akupunkturowych zamiast wbijanie igieł w ciało 😉

Co się czuje w trakcie zabiegu?

W zależności od sposobu stymulacji, pacjent może nie czuć absolutnie nic, jak również może odczuwać trudne do opisania doznania. Najczęściej jest to rozchodzące się po ciele ciepło,  Często zdarza się, że pacjenci zgłaszają swego rodzaju “połączenie” wkłutych igieł. Zdarza się również, że doznania są bardziej wyszukane jednak z racji faktu, że każdy pacjent jest jedyny w swoim rodzaju, doznanie jakich doświadcza również mogą być niestandardowe.

Na co pomaga akupunktura?

Osobiście stosuje akupunkturę głownie w celu redukcji bólu, jednak zastosowań tej metody jest nieskończenie wiele – od poprawy krążenia krwi w miejscu wkłucia po oddziaływanie na sferę duchową człowieka.

Zapraszam do gabinetu.