Sonofeedback jest to metoda pracy z wykorzystaniem ultrasonografii (USG) polegająca na obserwacji w czasie rzeczywistym zmian zachodzących w tkankach w trakcie wykonywania ruchu. Mówiąc wprost, widzisz czym ruszasz 🙂 Ten sposób pozyskania informacji zwrotnej (feedbacku) pozwala zobrazować to co w tradycyjnych metodach musisz zrozumieć i poczuć wyłącznie na bazie tego co powie Ci fizjoterapeuta.
Jak to wygląda w praktyce przedstawię na przykładnie mięśni brzucha, a konkretnie poprzecznego brzucha. O którym pisaliśmy już TUTAJ.
Mięśnie brzucha odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu naszego ciała, utrzymani prawidłowej postawy, a przede wszystkim w stabilizacji tułowi i kręgosłupa tworząc tzw. core. Pewnie nie raz słyszałeś/aś, że trzeba wzmacniać core dla dobrej stabilizacji. Niestety bardzo często rozumienie core ogranicza się do sześciopaka – czyli prostego brzucha , w gruncie rzeczy najmniej istotnego dla stabilizacji tułowia. Oprócz niego na brzuchu możemy zaobserwować mięśnie skośne (zewnętrzy i wewnętrzny) oraz najgłębiej położony poprzeczny.
Dal stabilizacji tułowia najważniejszy jest ten ostatni czyli poprzeczny brzucha. Opasa on talię na kształt gorsetu, wzmacniając centrum naszego ciała i dając kontrolę nad postawą.
Świadome kontrolowanie i prawidłowe napięcie TVA ( transversus abdominis – poprzeczny brzucha), wymaga dużego skupienia i regularnych ćwiczeń. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego że jest on najgłębiej położoną warstwą mięśni i trudno wyizolować jego skurcz, zawłaszcza jeśli nigdy się tego wcześniej nie robiło.
I tu wkracza sonofeedback cały na biało 🙂
W obrazie USG mięsnie brzucha widoczne są jako 3 pasma.
Patrząc od góry:
1. Skośny zewnętrzny – pomarańcz
2. Skośny wewnętrzy – żółty
3. Poprzeczny – zielony
Jak możesz zauważyć na obrazku grubość wszystkich trzech mięśni nie przekracza 3 cm. A sam poprzeczny ma grubość mniejszą niż 1 cm. Więc wymacanie go będzie już utrudnione, a co dopiero napięcie tylko najgłębszej warstwy mięśni.
Dzięki zastosowaniu sonofeedbaku uzyskujemy wizualną informację zwrotną pozwalającą zaobserwować co dzieje się z mięśniami podczas każdego ruchu.
Zobacz poniżej jak pracuje poprzeczny brzucha podczas prawidłowego wykonania ćwiczenia.
Dzięki zastosowaniu USG w ćwiczeniach, pacjent znacznie szybciej i bardziej świadomie uczy się ćwiczenia. Przez to czucie ciała i ruchu jest znacznie lepsze, a efekty pojawiają się szybciej.
Jeśli uczyłeś/aś się napinać poprzeczny i nadal tego nie czujesz lub nigdy nikt nie pokazał Ci jak ćwiczyć brzuch, zapraszamy do Fizjoterapia i Trening gdzie załapiesz to w mig przy pomocy sonofeedbacku.