Ból w środkowej części pleców

Kiedy dopadnie Cię ból w środkowej części pleców (ni to w odcinku piersiowym, ani też lędźwiowym) i zastanawiasz się co z tym zrobić, masz kilka możliwości.

Ból środkowej części pleców

Jeśli pracujesz przy biurku możliwe, że mięśnie w tym miejscu są przemęczone. Przemęczone ale i osłabione. Ta okolica najczęściej jest nadmiernie rozciągana podczas siedzenia co zmusza mięśnie do napięcia i przeciwdziałania ciągłemu naciąganiu. Mięśnie spinają się w odpowiedzi na pozycję w jakiej spędzasz dużo czasu. Rozwiązaniem będzie wzmacnianie mięśni grzbietu w tej okolicy

W tym celu wykonaj codziennie to ćwiczenie (kliknij w link):

Może jednak poprzedniego dnia pracowałeś w dziwnej wykrzywionej pozycji albo sięgałaś po torebkę leżącą na tylnym siedzeniu samochodu, albo lelałeś dziecko do snu lub po prostu coś zakłuło w plecach w tym miejscu i “tak jakoś sztywno się zrobiło”.
Możliwe że doszło do zblokowania stawów miedzykręgowych i Twój kręgosłup nie pracuje jak należy.

Ruch kręgów względem siebie

W takim przypadku pomocna będzie automobilizacja kręgsłupa na rolerze.

A co jeśli ból pojawił się znikąd? Po prostu zaczęło boleć i tak boli raz mniej raz więcej. Głównie w plecach ale czasem w brzuchu. Jest problem w wygięciem się w tył jakby coś trzymało od przodu. W sumie to po posiłku (zwłaszcza tłustym) dolegliwość się nasila albo w nocy gdzieś koło godziny 3 nad ranem budzisz się codziennie i nie wiesz dlaczego (z bólem lub bez). A może jeszcze do tego co jakiś czas pobolewa Cię prawy bark…
Możliwe, że to napięcia powięziowe w okolicy wątroby nie dają ci spokoju. Dieta, stres, alkohol i praca przy kompie zrobiły swoje powodując restrykcje w obrębie tego organu.

Położenie wątroby


Co możesz zrobić? Leżąc na plecach, połóż lewą rękę płasko na dolnych żebrach po prawej stronie, a następnie uderz prawą pięścią w grzbiet lewej dłoni. Jeśli zaboli w pod ręką (objaw Chełmońskiego), oznacza to, że wątroba wymaga nieco więcej uwagi. W tym miejscu z pomocą przychodzi terapia trzewna. Samemu w domu możesz ograniczyć alkohol oraz tłuszcz w diecie i zobaczyć jak wpłynie to na Twoje dolegliwości. Jeśli nic nie zmieni się po kilku dniach, rekomendujemy udać się w pierwszej kolejności do fizjoterapeuty (pytaj o terapię wisceralną). W FiT ogarniamy takie rzeczy 🙂

Jak to zwykle bywa, plecy mogą boleć z wielu powodów. Jeśli, któreś z proponowanych wyżej rozwiązań pomoże w Twoim przypadku będziemy bardzo zadowoleni. Jeśli nie – może to właśnie sygnał, że trzeba skorzystać z fachowej pomocy…