Zestaw ćwiczeń na rozluźnienie mięśni dna miednicy

Jeśli cierpisz na: zaparcia, bolesne miesiączki, ból podczas mikcji, oddawania stolca, niemożność mikcji mimo pełnego pęcherza, parcia naglące, pęcherz nadreaktywny czyli chodzisz często do toalety i mało oddajesz moczu, to jest to zestaw ćwiczeń właśnie dla Ciebie.

Ćwicz codziennie przez 10-15 min.

Nazwa i zdjęcieOpis
1.Oddychanie torem dolnożebrowymPołóż ręce na dolnych kątach żeber tak, żeby palce środkowe stykały się ze sobą czubkami. Weź wdech kierując oddech właśnie w ręce – środkowe palce które przed chwilą się stykały powinny się rozdzielić. Podczas wydechu postaraj się z powrotem połączyć palce środkowe. Oddychaj przez minutę.
2.Krążenia miednicąJeżeli masz dużą piłkę usiądź na niej i wykonuj ruchy miednicą w przód i w tył (tak jakbyś chciała podkulić ogon pod siebie a potem mocno wypiąć pupę w kaczy kuperek), na boki i krążenia w prawo i w lewo.Jeżeli nie masz piłki – nic straconego! Możesz jeszcze mocniej rozluźnić dno miednicy wykonując te same ruchy w pozycji łokciowo-kolankowej. Analogicznie – w tej pozycji będzie to ruch góra-dół (ogon i kuperek), na boki i krążenia w prawo i w lewo. Wykonuj ok. 2 min całe ćwiczenie.
3..Głęboki przysiad sumoStań tak aby nogi mieć w lekkim rozkroku. Z tej pozycji przejdź do głębokiego przysiadu a łokciami rozpychaj kolana na zewnątrz. Pamiętaj aby kolana i stopy były skierowane właśnie do zewnątrz i nigdy do wewnątrz oraz zachowaj proste plecy – to bardzo ważne. Pamiętaj o oddychaniu. Wytrzymaj minutę w tej pozycji.
4.Krzyżowanie nóg w leżeniu na brzuchuPołóż się na brzuchu, oprzyj czoło na swoich rękach i zegnij kolana. Naprzemiennie skrzyżuj nogi zgięte w kolanach. Postaraj się przy tym ćwiczeniu rozluźnić. Powtarzaj przez minutę. 
5.Leżenie na plecach z nogami opartymi o ścianęPołóż się na plecach przy ścianie i oprzyj na niej nogi. Pupa powinna przylegać do ściany. Zegnij nogi w stawach biodrowych i kolanowych do pozycji tzw. motylka. Ręce zgięte w łokciach i odwiedzione do 90* postaraj się położyć luźno na ziemi. Wytrzymaj minutę. Jeżeli potrafisz dobrze oddychać torem dolnożebrowym możesz w tej pozycji dodatkowo tak pooddychać.

–> FILM Z ĆWICZENIAMI <–

–> PDF <–