PRZYGOTOWANIE DO PORODU: 1 TRYMESTR

Jeśli to czytasz to zapewne planujesz ciążę lub już w niej jesteś – serdecznie gratuluję!

Niezależnie od tego czy jest to Twoja pierwsza czy może kolejna ciąża wiedz, że w Twoim ciele już w pierwszym dniu od zapłodnienia zaczęły zachodzić zmiany i mogą one dawać zupełnie inne dolegliwości niż w poprzedniej ciąży. Bo przecież teraz już jesteś inną kobietą, masz inne doświadczenia życiowe, inne priorytety, inny styl życia, to nie tajemnica, że narodziny dziecka wywracają życie do góry nogami. Pamiętając o tym, że każda ciąża może być zupełnie inna – warto zachować sprawność w jej trakcie która pomoże nam potem przy porodzie, ale też potem podczas opieki nad maluszkiem.

Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży dowiadujemy się na samym początku (4-7 tydzień ciąży) ale wiesz dlaczego pierwszy trymestr jest taki kluczowy i jednocześnie najbardziej „delikatny”? No to od początku
Zapłodniona komórka już po dobie zamienia się w zygotę, która potem intensywnie się dzieli przemieszczając się wzdłuż jajowodu do macicy i tworzy zarodek.

  • Siódmego dnia od zapłodnienia zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.
  • Od 10tego dnia powstaje łożysko i musi połączyć się ze ścianą macicy. Dopiero pod koniec pierwszego trymestru ciąży można powiedzieć, że łożysko jest już wykształcone (kluczowy moment łączenia się łożyska ze ścianą macicy przypada na ok. 7. – 9. tygodnia ciąży.).
  • 13 do 20 dnia kształtuje się ośrodkowy układ nerwowy.
  • 5– 6 tydzień ciąży kształtuje się serce i układ limfatyczny oraz wątroba, płuca i nerki.
  • Dopiero w 12 tydzień ciąży nerki zaczynają filtrować i wytwarzać mocz, tutaj pojawia się też już odruch ssania.

Jak widać wiele ważnych rzeczy dzieje się w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży, dlatego ważne jest, żeby nasza aktywność była dostosowana do tego okresu. Należy zachować wszelką uważność na to co dzieje się z naszym ciałem i w jaki sposób reaguje na różne bodźce, dlatego najlepiej utrzymać umiarkowaną aktywność fizyczną w trakcie trwania całej ciąży, żeby nauczyć się odczytywać sygnały płynące z naszego ciała.

W takcie pierwszego trymestru niezmiernie ważne jest, żeby zacząć pracować w odpowiedni sposób ze swoim ciałem, kiedy brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, żeby przeszkadzał nam w uruchamianiu pewnych grup mięśniowych, które będą niezmiernie ważne później podczas porodu ale też już po jego zakończeniu.

A więc aktywność w formie spacerów, basenu (najlepiej chodzenie w wodzie, najmniej korzystne będzie pływanie żabką), nordic walking (o małej intensywności) czy innych lekkich aktywności powinna być na porządku dziennym.

Ze względu na to, że pierwszy trymestr jest okresem wyjątkowo „delikatnym” ważne jest to żebyś słuchała swojego ciała i reagowała na każdą zmianę – możesz o tym powiedzieć swojemu partnerowi, przyjaciółce, mamie, tacie, lekarzowi czy fizjoterapeutce. Pamiętaj jednak o tym, że medycy będą wiedzieć czy jest to objaw prawidłowy, czy może warto zrobić dodatkowe badanie.
Podczas spotkań z fizjoterapeutką uroginekologiczną możesz spodziewać się ćwiczeń zwiększających mobilność kręgosłupa, bioder, miednicy oraz obręczy barkowej. A także wzmocnienia mięśni rąk, kręgosłupa, mięśni dna miednicy, pośladków i nóg, tak abyś odczuwała jak najmniej dolegliwości związanych z ciążą. Nie należy zapominać, że podczas każdej sesji będzie dużo oddychania i krążenia miednicą.

Naukę poznawania swojego ciała zaczynamy więc od oddechu (możesz już zacząć oddychać torem dolnożebrowym z tym filmikiem), nawet jeżeli wcześniej nie skupiałaś się na tym jak i czy dobrze oddychasz – teraz w czasie ciąży będzie to niezwykle ważne. Od tego momentu każde Twoje działanie będzie oddziaływać na moment porodu. Dlatego teraz jest dobry czas na zmianę nawyków w diecie, aktywności i życiu codziennym bo to one będą miały też realny wpływ na przebieg porodu lub tego jak Twoje ciało będzie wracać do sprawności po jego zakończeniu. To wszystko pomaga w zminimalizowaniu ryzyka powikłań i sprawia, że poród staje się bardziej kontrolowalny i mniej stresujący.

Droga mamo, jeżeli nie wiesz jak zabrać się za ćwiczenia w ciąży, co możesz a czego nie możesz robić zgłoś się do nas, indywidualnie dobierzemy ćwiczenia aby rozpocząć odpowiednie przygotowania do porodu i cieszyć się zdrową ciążą.

Masz pytania? Skontaktuj się ze specjalistką.