Funkcjonalny wypad – coś na wzmocnienie pośladka i tyłu uda

Trenując nogi na siłowni lub wzmacniając kończyny dolne po urazie, bardzo często (jeśli nie zawsze) skupiamy się na wykonywaniu starych jak świat ćwiczeń. Cześć z nich jest wielostawowych np: przysiad, ale wiele jest stricte wyizolowanych np. wyprosty kolana w siadzie. Generalnie cel wspomnianych ćwiczeń jest prosty – wzmocnić mięśnie. Ok, ale co dalej?  Dobrze jest mieć silne mięśnie, ale jeszcze lepiej jest mieć silne mięśnie działające we właściwy sposób zgodnie z naszą budową anatomiczną i funkcjonalnością.

Funkcjonalny wypad do doskonały przykład ćwiczenia, które oprócz wzmacniania mięśni ćwiczy/programuje nasz układ nerwowy do używania narządu ruchu we właściwy sposób podczas poruszania się na dwóch nogach (czyli czynności, która stała się nadrzędna w procesie naszej ewolucji).

Poprzez łączenie ze sobą naprzemiennego ruchu kończyn i pracy mięśni posturalnych ,funkcjonalny wypad doskonale nadaje się nie tylko dla sportowców ale również dla osób rehabilitujących się po urazach kości, stawów oraz tkanek miękkich.  Jest to ćwiczenie zawierające w sobie element siły, równowagi, dystrybucji obciążenia, koordynacji i stymulacji na wielu płaszczyznach. Jest to także doskonała baza do bardziej złożonych ćwiczeń, które przedstawię w przyszłości.

Szczególnie polecam w przypadku:

  • sporty związane z bieganiem
  • przygotowanie do sezony zimowego – narty

Jak również w rehabilitacji:

  • stan po endoprotezie stawu biodrowego/kolanowego  (po konsultacji z fizjoterapeutą i nie wcześniej jak 12 tydzień po zabiegu)
  • stan po uszkodzeniu ACL (nie wcześniej niż 4 tydzień po rekonstrukcji)
  • urazy kolana i stawu skokowego (w zależności od stanu pacjenta)