Rozejście prostego brzucha + 3 ważne ćwiczenia

Diastasis Rectus Abdominis w skrócie DRA to nazwa dolegliwości zwanej rozejściem mięśnia prostego brzucha.

Zapewne słyszałeś/aś o rozstępie mięśnia prostego brzucha. Myślisz, że ten temat może dotyczyć Ciebie? Ta dolegliwość najczęściej pojawia się u kobiet w późnym okresie ciąży, co nie oznacza, panowie mogą spać spokojnie. Jak przeczytasz poniżej, każdy z nas może borykać się z tym problemem. W tym artykule dowiesz się jak sprawdzić czy twój ABS jest w dobrej formie oraz jak przeciwdziałać DRA.

Mięsień prosty brzucha to jeden z najpopularniejszych (zaraz po bicepsie) znanych mięśni, głównie przez to, że mocno wyćwiczony objawia się pięknym sześciopakiem na brzuchu. Rozpościera się od mostka aż do gałęzi kości łonowych.  Co ciekawe, ów „sześciopak” u jednego może być „czteropakiem”, a u drugiego „ośmiopakiem” ?. Przez to, że zlokalizowany jest na przedniej ścianie brzucha bardzo ładnie eksponuje się gdy poziom tkanki tłuszczowej jest odpowiednio niski. Brzuśce mięśnia prostego brzucha oddzielone są od siebie tzw. kresą białą (linea alba) czyli łącznotkankową strukturą nie posiadająca właściwości kurczliwych. Po co ona jest? Jeżeli jest funkcjonalna i mocna ma za zadanie ustabilizować brzuśce mięśnia prostego brzucha tak, aby ochronić m. in. Narządy wewnętrzne jamy brzucha (szczególnie jelito cienkie).  

Porównanie prawidłowej i zaburzonej funkcji kresy białej

Na dolegliwości związane z DRA najbardziej narażone są kobiety w ciąży. Ale… nie tylko! Rozstęp mięśnia prostego brzucha mogą mieć także mężczyźni oraz dzieci, a także kobiety które nigdy nie były w ciąży. Zapewne nie raz widziałeś/aś pokazy kulturystyczne. Piękne wyrzeźbieni sportowcy prężą swoje muskuły przed publicznością. Przyglądając się dokładniej można dostrzec spore rozszerzenie pomiędzy pasmami mięśnia prostego. Oczywiście rozejście nie oznacza, końca kariery sportowej 🙂 Można być Mr. Olympia lub mistrzem świata Strongman i zawodnikiem MMA mimo DRA widocznego gołym okiem.

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie oznacza wyroku śmierci dla naszego sześcioraka. Tak długo jak mięśnie są w dobrej formie, a funkcja kresy białej jest zachowana nic Ci nie grozi. Problemy pojawiają się w momencie kiedy mięśnie tracą swoją elastyczność lub rozejście jest tak duże, że kresa nie może oprzeć się wzrastającemu ciśnieniu w jamie brzusznej.

Najczęstsze przyczyny DRA: 

  • ciąża 
  • genetyczna słaba wydolność tkanki łącznej 
  • intensywne ćwiczenia mięśni brzucha 
  • nieprawidłowe nawyki i ergonomia życia codziennego 
  • nieprawidłowa postawa ciała 
  • przebyte operacje w obrębie brzucha 
  • otyłość/duża utrata wagi 

Rozejście mięśni prostych brzucha, może dawać objawy, które bardzo często nie sa z ni wiązane podczas badania lekarskiego (np. zaparcia/biegunki). Nieleczone DRA, osłabione mięsnie (wielokrotna ciąża, otyłość brzuszna, operacje) dodatkowo złe nawyki w codziennym życiu może prowadzić do wystąpienia przepukliny.  

Przepukliny brzuszne

Na szczęście możesz samodzielnie sprawdzić czy Twoja kresa biała jest w dobrej formie. Jest kilka sposobów testowania swojego brzucha. Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy ten problem dotyczy Ciebie jest przeprowadzenie curl-up testu. 

Połóż się na ziemi, nogi ugnij w kolanach. Brzuch powinien być odsłonięty. Oderwij głowę od podłoża i spójrz na swój brzuch. Jeżeli masz rozejście i kresa nie spełnia swojej funkcji na linii środkowej brzucha pokaże się stożek. Jeżeli nie widzisz stożka, ułóż palce prostopadle do brzucha i zobacz jaka odległość jest między brzuścami mięśnia prostego brzucha i czy palce mocno wchodzą wgłęb brzucha. Normy: ok. 1,5 palca pod mostkiem i 2 cm pod pępkiem, ok. 2 palce 3 cm powyżej pępka. Jeżeli któryś z tych testów wyszedł Ci pozytywny, już wiesz, że powinieneś udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.  

Warto wiedzieć, że podczas ciąży DRA występuje pod koniec ciąży fizjologicznie, brzuch po prostu musi rozciągnąć na tyle ile potrzebuje tego dziecko, jednak zajście w ciąże z dużym rozstępem mięśni prostych brzucha wiąże się z ryzykiem niedostatecznej ochrony płodu.   

Jak wygląda proces i jaki jest czas regeneracji kresy? 

Wszystko zależy od tego, jak duży jest rozstęp, czy jest to 3 cm, czy 12 cm. Czy kresa nie jest uszkodzona i jak wygląda jej struktura, czy nie wystąpiła przepuklina, jak wyglądają i jaką mają objętość brzuśce mięśnia prostego brzucha, czy mięśnie skośne wewnętrzne i zewnętrzne nie są nadmiernie napięte oraz czy prawidłowo funkcjonuje mięsień poprzeczny brzucha.  

W Fizjoterapia i Trening do badania kresy białej wykorzystujemy wysokiej klasy aparat USG pozwalający określić ww czynniki. Dodatkowo sprawdzamy funkcjonalność kresy białej.

Przy zdiagnozowanych nieprawidłowościach w obrębie kresy białej i DRA wykonujemy wewnętrzne badanie uroginekologiczne, które pozwala ocenić stan mięśni dna miednicy.

Badanie USG kresy białej i mięśni brzucha

Fizjoterapia w DRA polega przede wszystkim na poprawnie wykonanych ćwiczeniach, pracy manualnej oraz wsparciu plastrami kinesio (te kolorowe 🙂 ). Wyuczone w gabinecie ćwiczenia należy wykonywać w domu. Niezwykle istotnym aspektem terapii jest kontrola i korekta postawy ciała. To jak pracuje Twoje ciało, jak stoisz, jak się poruszasz i jak pracujesz i odpoczywasz nie jest bez znaczenia w kontekście prawidłowej funkcji mięśni brzucha. Jedno z drugim jest nierozerwalnie związane o czym przeczytać możesz w tym artykule.

Ćwiczenia które już teraz możesz wprowadzić do swojej rutyny to między innymi:

  • Oddychanie torem dolnożebrowym
  • Wstawanie i kładzenie się przez bok (czyli najpierw kładziesz się na boku, opuszczasz nogi, a dopiero potem wspierając się na łokciu podnosisz ciało do siadu). 
  • Nauczyć się nie przeć i nie przesiadywać za długo na toalecie (czasem wystarczy nie brać ze sobą telefonu do WC 😉 )

Jeżeli jesteś lub byłaś w ciąży, mas bardzo silne mięśnie brzucha (a przy tym też np. bolesne miesiączki), w swoim życiu bardzo szybko przytyłaś lub schudłaś – wykonaj testy z filmików powyżej – może okazać się, że problem dotyczy również Ciebie!

Dzisiaj DRA może Ci to nie przeszkadzać, ale za kilka lub nawet kilkanaście lat niepokojące objawy dadzą się we znaki. Po co czekać na pogorszenie. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Ćwiczenie, które możesz wykonać już teraz:

Oddychanie torem dolnożebrowym
Wzmacnianie mięśni brzucha przy małej tłoczni brzusznej
Zbliżanie brzuśców prostego brzucha

Jeśli masz pytania dotyczące DRA lub chcesz umówić się na wizytę, zapraszamy do kontaktu.