Przygotowanie do porodu: Trzeci trymestr

Zbliżamy się już do wielkiego wydarzenia – porodu. Twój brzuch rośnie coraz szybciej, a towarzyszą mu pewne dolegliwości, takie jak zgaga, bóle kręgosłupa czy niestabilność ciała. To zupełnie normalne w trzecim trymestrze ciąży, gdy ciało dostosowuje się do rosnącego obciążenia.

W tym okresie intensywnie rozwija się mózg Twojego dziecka, a ono samo zaczyna przygotowywać się do porodu, ustawiając główkę do dołu. Jednak nie martw się, jeśli jeszcze tego nie zrobiło – czasu jeszcze dużo, a odpowiednia aktywność fizyczna może pomóc.

W trzecim trymestrze zalecamy skoncentrowanie się na mobilności miednicy i stawów biodrowych, rozluźnieniu mięśni dna miednicy podczas wydechu (idealnie pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego) oraz naukę skutecznego oddechu do porodu.

Pozycja kolankowo-łokciowa może stać się Twoim sprzymierzeńcem, odciążając dno miednicy i ułatwiając prawidłowy obrót dziecka. Dodatkowo, nauka wydobywania z siebie niskich dźwięków może być korzystna w procesie porodu.

Pozycja kolankowo-łokciowa

Zaprzyjaźnij się z tańcem w rytm ulubionej muzyki, staraj się być lekka i zrelaksowana. Nie zapominaj, że dno miednicy najlepiej ćwiczyć pod czujnym okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Przygotuj się na poród z pełnym zaufaniem do swojego ciała i z nami – fizjoterapeutami, gotowymi wesprzeć Cię na każdym etapie tej wyjątkowej podróży. Odwiedź nasz gabinet w Poznaniu, gdzie dbamy nie tylko o zdrowie, ale również o komfort przyszłych mam. Z nami możesz być pewna, że okres ciąży i porodu przejdziesz w jak najbardziej komfortowy sposób, z myślą o Twoim i maluszka dobrostanie.