Ciało człowieka należy pojmować jako całość. Mięśnie, ścięgna i kości, które są przedmiotem zainteresowania fizjoterapeuty nie mogą istnieć samodzielnie bez narządów wewnętrznych jak również ogromnej sieci naczyń krwionośnych i układu nerwowego.
Terapia wisceralna skupia się przede wszystkim na narządach wewnętrznych tworzących układy oddechowy, krwionośny, wydalniczy, moczo-płciowy i trawienny. Poprzez wywiad i badanie palapacyjne terapeuta może określić czy w danym narządzie nie występują restrykcje zaburzające jego prawidłową pracę.
Musisz wiedzieć, że zaburzenia funkcji narządów wewnętrznych mają pośrednio poprzez układ autonomiczny (układ nerwowy niezależny od woli człowieka) wpływ na odległe topograficznie obszary ciała.
Co takiego ma wątroba do mojego bolącego barku? Możesz zapytać, lub powiesz “owszem miewam zgagi ale boli mnie szyja”…
Tak się składa, że ciało człowieka to system naczyń połączonych, a dysfunkcje narządów wewnętrznych mają kolosalny wpływ na kręgosłup, napięcia mięśniowe i odczucia bólowe niekoniecznie w okolicy brzucha. Zobacz obrazek poniżej gdzie przedstawione są obszary, które często manifestują się bólowo przy zaburzeniu funkcji konkretnych narządów wewnętrznych.
Nie lekceważ zatem zaparcia, które utrzymuje się z byt długo i nie reaguje na leki. A jeśli boli cię szyja lub bark, który nie puszcza mimo zabiegów fizykoterapii, maści czy leków przeciwbólowych, warto zastanowić się czy aby na pewno problem jest zlokalizowany właśnie w tym miejscu. Może to jest ból rzutowany z narządów wewnętrznych.
Jeżeli:
– boli cię kręgosłup, biodro, bark czy szyja, a nie przypominasz sobie urazu,
– miewasz problemy z trawieniem, wzdyma cię po posiłku, dokucza zgaga i do tego cierpisz z powodu bólu (niekoniecznie brzucha),
– miewasz zaparcia, które nie reagują na leki,
– leczysz się z powodu rwy kulszowej ale terapia nie pomaga,
– boli Cię szyja i do tego masz refluks,
– boli cię brzuch ale w USG i innych badaniach wszystko jest “OK”
– itd…
Nie lekceważyć tego. Na szczęście są sposoby leczenia tego typu dolegliwości poprzez manualne techniki trzewne.
W wielu przypadkach zaburzenia zarządów wewnętrznych są niewidoczne w badaniach. Napięcia tkanek wokół narządu lub struktur samego narządu wpływają negatywnie na jego prace. Bez obaw jednak, da się coś na to poradzić.
Z pomocą przychodzi terapia wisceralna.