Gdy boli głowa spróbuj tego

Gdy po dniu pracy przy komputerze czujesz ból głowy, możliwe, że jest to przeciążenie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Nadmierne napięcie tkanek prowadzi do powstania w mięśniu punktów spustowych, które powodują pojawienie się dolegliwości w okolicy oka, czoła, za uchem czy w górnej części mostka (w jednym lub kilku miejscach na raz). Ból może się nasilać jeżeli uciśniemy mięsień.

Anatomicznie mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy łączy mostek z czaszką. Pracuje aktywnie przy zginaniu szyi w przód (pochylanie głowy), a także przy skłonie w bok oraz rotacji. Czyli działa non stop kiedy patrzymy się w monitor lub dwa.

Mięsień ten jest również jednym z ogniw przedniego łańcuch powierzchownego. Możesz go przeciążać np.: wykonując dużo tradycyjnych brzuszków (spięć w leżeniu tyłem).

żródło: FizjoHome

Aby zmniejszyć napięcie tego mięśnia spróbuj rozciągać go kilka razu dziennie po ok 1 min. W tym celu usiądź prosto. Następnie skłoń głowę w bok i unieś ucho w górę jednocześnie rotując lekko szyję przeciwna stronę do wykonywanego skłonu. Utrzymaj lekkie naciągnięcie minimum 30 sek., a następnie powoli odpuść. Powtórz po drugiej stronie. Wykonuj to rozciąganie 2-3 razy dziennie przez tydzień.

Jeżeli bóle głowy się nie zmniejszają. oznacza to, że problem nie jest zlokalizowany w tym miejscu. Wtedy najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą – czyli moją nieskromną osobą 🙂

Zapraszam do kontaktu.